SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE w Jabłonkach
38-606 Baligród

Telefon -(013) 46 840 26
e-mail: jablonki1@gmail.com http://
www.jablonki.pl

Schronisko całoroczne

KATEGORIA II

Ilość miejsc 80

PKS - 100 m, sklepy - 200 m
obiady domowe, restauracja - 4 km
Apteka, Ośr. zdrowia - 8 km
Schronisko w budynku poszkolnym
łazienki z ciepłą wodą, kuchnia samoobsługowa, lodówka, świetlica,
TV, gry, teren do gier i rekreacji , ognisko, ok 4 km wyciąg narciarski 

Rozkład pokoi:
1os.x1, 3os.x1, 5os.x1, 6os.x1,
10os.x1, 16os.x1, 18os.x2.

.

Walory krajoznawcze okolicy

  • Rezerwat "Woronikówka" i "Cisy na G. Jawor"

  • Ok 8 km dolina potoku Rabskiego z rezerwatem "Gołoborze" i wodami mineralnymi

Propozycje wycieczek

1. Dojazd PKS do wsi Dołżyca (Cisna). Stąd szlakiem czarnym wchodzimy na Łopiennik (1069). Na skałkach tablica W. Pola. Dalej szlakiem niebieskim przez Durną (979) dochodzimy do zbiegu ze szlakiem zielonym. Stąd szlakiem przez Walter (828) - dawniej Woronikówkę schodzimy do Jabłonek. Pod szczytem rezerwat cisowy" Woronikówka".

2. Dojazd PKS do wsi Bystre - ośr. "Zelmer". Stąd drogą w kierunku zachodnim wzdłuż Rabiańskiego Potoku dochodzimy do przełęczy Żebrak (816). Po drodze rezerwat"Gołoborze" i dawna wieś Rabe z namiotową bazą studencką. Z przełęczy czerwonym szlakiem przez Jaworne (992) dochodzimy do szlaku czarnego na przełęczy (920). Stąd szlakiem czarnym
 do Jabłonek. Od bazy studenckiej możliwe wejście na Chryszczatą (997). Wtedy wycieczka na cały dzień !!

3. Dojazd PKS do Cisnej. Tu wchodzimy na szlak czerwony w kierunku pn-za- chodnim i przez Hon (820) i Wołosań (1071) dochodzimy do czarnego szlaku na przełęczy (920). Dalej za znakami czarnymi do Jabłonek.

Rys geograficzno - historyczny

Wieś Jabłonki leży w dolinie potoku Jabłonka, który w okolicy Baligrodu zmienia swoją nazwę na Hoczewka. Podobny przypadek stanowi potok Dwernik,który początkowo ma nazwę Prowcza, a potem Nasiczniański. Wieś leży w obszernej dolinie, szczególnie dobrze widocznej w górnej części, gdzie była lokalizowana w swych początkach. Otoczenie stanowi pasmo Wysokiego Działu z Patryją - Wołosań (1071) od zachodu oraz masywem Łopiennika (1069) i Durnej (979) od wschodu.Jabłonki istniały w 1498 r . Wieś była lokowana przez Balów na prawie wołoskim, jako osada rolnicza położona w owych czasach najgłębiej w górach. W zapiskach spotyka się nałożenie obowiązku służby zbrojnej przez tutejszego kniazia, co może świadczyć o funkcji strażniczej wsi, położonej przy ważnym trakcie. Balowie byli właścicielami do końca XVIII w. Później wieś przeszła w ręce Urbańskich i Sołdraczyńskich. Nie ma dokładnych informacji o losach Jabłonek. Można jednak sądzić, że w czasach najazdów i klęsk podzieliła losy innych wsi w tym regionie. W 1921 r. w Jabłonkach było zaledwie 63 domy i ok. 400 mieszkańców; w tym ok. 330 gr.kat. i 80 rz.kat. Wieś była dość rozległa. Od początku obecnej zabudowy ciągnęła się aż po stoki Jabłońskiej Góry.W centrum wsi stała cerkiew z 1902 r. a przy niej był cmentarz wojenny z 1914-15 r. W czasie II wojny Jabłonki zostały zupełnie zniszczone. Podczas operacji Wisła wieś wysiedlono . W 1947 r. zginął tu w walce z partyzantką ukraińską gen. Karol Świerczewski. W tym miejscu znajduje się pamiątkowy głaz.