Schronisko

    

Bóbrka
Dukla
Górzanka
Jabłonki
Kalnica
Wetlina
Wszystkie
 

 

Władze oddziału    Kalendarz imprez    Schroniska    Trasy    Szkolne koła    Aktualności


 


SZKOLNE SCHRONISKO MŁODZIEŻOWE w Dukli
ul. Rynek 9  38-450 Dukla 

Schronisko całoroczne 
Telefon / fax- (013) 43 308 86  Ilość miejsc 40
Rozkład pokoi - 1 x 2 , 1 x 6, 2 x 8, 1 x 16
PKS - 200 m             Sklepy - 100 m
Restauracja - 50 m   Apteka , Ośr. zdrowia -200 m
KATEGORIA II

Schronisko w budynku byłego internatu LO
łazienki z ciepłą wodą, kuchnia samoobsługowa,
lodówka, świetlica, TV, gry
tenis stołowy, teren do gier i rekreacji , ognisko


Rys geograficzno - historyczny

Dukla, niewielkie beskidzkie miasteczko leży nad rzekąRatusz fot. M. Czado
Jasiołką u podnóża góry Cergowa (716). Od początku swego istnienia związana ze znanym szlakiem bursztynowym przechodziła burzliwe dzieje. Lokowana jako osada ok. 1358 r w dokumentach z 1366 r. istnieje już jako wieś. Od 1403 r posiada prawa miejskie. W 1540 r. Dukla otrzymuje prawo odbywania jarmarków i targu stając się ważnym ośrodkiem gospodarczym. Powstaje sąd dla całej okolicy. Od 1595 r. funkcjonuje komora celna. Miasto się bogaci, lecz kolejne pożary w I połowie XVIII w. niszczą miasto niemal doszczętnie. Odbudowana, pod koniec wieku staje się siedzibą jednego z sześciu cyrkułów Galicji. Następne klęski to pożar w 1810 r. niszczący znów całą zabudowę, powódź w 1850 r. Spustoszenia wśród mieszkańców dokonuje epidemia cholery. 
Po 1918 r. następuje kolejny etap rozwoju. Dzięki położeniu na szlaku handlowym następuje rozwój rzemiosła i handlu. Dukla liczy ok. 4000 mieszkańców. II wojna jest kolejnym etapem zniszczenia miasta. Po niej pozostają ruiny i zaledwie ok. 1000 mieszkańców. Obecnie miasto stanowi ośrodek gospodarczy i handlowy dla regionu przygranicznego. Jest siedzibą gminy, funkcjonuje tu kilka niewielkich zakładów usługowych , sieć handlowa baza gastronomiczna
i hotelowa.

Walory krajoznawcze okolicy

  1. kościół parafialny z 1764 r. i OO Bernardynów z 1761 r
    zespół parkowo-pałacowy z 1636 r.
    ratusz i rynek z zabytkowymi kamieniczkami z II poł. XIX w.
    ruiny żydowskiej synagogi z 1758 r.
    cmentarz z II wojny (za klasztorem OO Bernardynów)

Propozycje wycieczek

1. Drogą w kierunku wschodnim do wsi Cergowa. Tu przy kapliczce na rozdrożu w kierunku południowym do wsi Lipowica. Obok leśniczówki w końcu wsi wyraźnie uczęszczaną leśną drogą do uroczo położonej niewielkiej kapliczki. To miejsce zwane Złota Studzienka było pierwszą pustelnią Bł Jana z Dukli. Stąd stromą ścieżką na południe dochodzimy do grzbietu góry Cergowa (716). Schodząc w kierunku zachodnim do znacznie opadającego stoku napotykamy jaskinie. Choć niewielkie - szczelinowe- do zwiedzania konieczne światło. 
Z jaskiń powrót głównym grzbietem do szczytu. Stąd ograniczona panorama w kierunku północnym z doskonale widoczną zabudową okolic Krosna i samego miasta. Ze szczytu wyraźną ścieżką w kierunku południowym, po ok. 300 m spotykamy czerwone znaki szlaku. Pozostawiając je, na chwilę schodzimy dalej nieco na wschód, aby po ok. 400 m. osiągnąć rozległą polanę dającą widoki na dolinę Jasiołki. Powracamy do szlaku i schodząc zboczem 
w kierunku zachodnim osiągamy w końcu drogę Barwinek - Dukla w Nowej Wsi. Powrót drogą.

2. Dojazd PKS do wsi Trzciana. Stąd drogą w kierunku wschodnim do wsi Zawadka Rymanowska. Tu zwiedzamy cerkiew z 1855 r. i łemkowski cmentarz. Dalej obok cerkwi, wyraźną polną drogą w kierunku północnym obchodzimy Wrob (491) i mozolnie wspinamy się stokiem Cergowej. Po drodze źródełko i resztki szałasu. Z polany widok na dolinę Jasiołki. Stąd ścieżką pod górę w kierunku północnym spotykamy czerwone znaki szlaku. Idąc dalej na północ osiągamy szczyt. Dalej wg. poprzedniego opisu w kierunku przeciwnym.